Vicor Corporation V24A15T300BS2
V24A15T300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15T300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15T300BS2.pdf
Availability of V24A15T300BS2
QUANTITY
V24A15T300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15T300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A15T300BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15T300BS2
Related LinksV24A15, V24A15T300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15T300BS2 Details Description
Related parts for V24A15T300BS2
FIXED IND 1UH 1.8A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC64H/AE64G/HKC64H datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1CH 250KSPS 16-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
MOD ATOP AUTO TELEMATIC SOP022 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf