Vicor Corporation V24A24C300BG
V24A24C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24C300BG.pdf
Availability of V24A24C300BG
QUANTITY
V24A24C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C300BG
Internal Part NumberEIS-V24A24C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C300BG
Related LinksV24A24, V24A24C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C300BG Details Description
Related parts for V24A24C300BG
BOX ABS GRAY 2.13"L X 1.38"W datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 10UF 20% 10V 1210 datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CTAMP-INASSY10PHYELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf