Vicor Corporation V24A24C300BN
V24A24C300BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24C300BN.pdf
Availability of V24A24C300BN
QUANTITY
V24A24C300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C300BN
Internal Part NumberEIS-V24A24C300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C300BN
Related LinksV24A24, V24A24C300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C300BN Details Description
Related parts for V24A24C300BN
IC POT DGTL DUAL 5K RHEO 10DFN datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND ULTRA BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 55W datasheet.pdf