Vicor Corporation V24A24C400BG2
V24A24C400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24C400BG2.pdf
Availability of V24A24C400BG2
QUANTITY
V24A24C400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C400BG2
Internal Part NumberEIS-V24A24C400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C400BG2
Related LinksV24A24, V24A24C400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C400BG2 Details Description
Related parts for V24A24C400BG2
FIXED IND 50UH 9.5A 12 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16HTSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 167MA 1.7 OHM datasheet.pdf
SENSOR BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf