Vicor Corporation V24A24C400BS
V24A24C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24C400BS.pdf
Availability of V24A24C400BS
QUANTITY
V24A24C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C400BS
Internal Part NumberEIS-V24A24C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C400BS
Related LinksV24A24, V24A24C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C400BS Details Description
Related parts for V24A24C400BS
VARISTOR 27V 150A DISC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK04A/AE04/AFK04A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 50POS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 450MA 1.02 OHM datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 8-Bit Video DAC IC datasheet.pdf