Vicor Corporation V24A24C500BG3
V24A24C500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24C500BG3.pdf
Availability of V24A24C500BG3
QUANTITY
V24A24C500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C500BG3
Internal Part NumberEIS-V24A24C500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C500BG3
Related LinksV24A24, V24A24C500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C500BG3 Details Description
Related parts for V24A24C500BG3
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 26POS GOLD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 2500VA datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf