Vicor Corporation V24A24E300B
V24A24E300B picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300B.pdf
Availability of V24A24E300B
QUANTITY
V24A24E300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300B
Internal Part NumberEIS-V24A24E300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300B
Related LinksV24A2, V24A24E300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300B Details Description
Related parts for V24A24E300B
CAP KEYSWITCH SQUARE YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 1000V GBJ datasheet.pdf
MOUNTING ASSEMBLY P 18 X 11 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W MELF datasheet.pdf