Vicor Corporation V24A24E300BG
V24A24E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300BG.pdf
Availability of V24A24E300BG
QUANTITY
V24A24E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300BG
Internal Part NumberEIS-V24A24E300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300BG
Related LinksV24A24, V24A24E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300BG Details Description
Related parts for V24A24E300BG
CONN HEADER .100 SINGL R/A 3POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 7.5GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.52 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf