Vicor Corporation V24A24E300BN3
V24A24E300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300BN3.pdf
Availability of V24A24E300BN3
QUANTITY
V24A24E300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300BN3
Internal Part NumberEIS-V24A24E300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300BN3
Related LinksV24A24, V24A24E300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300BN3 Details Description
Related parts for V24A24E300BN3
CAP TANT 1.5UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 0.52 SGL DGT CC ORN TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 5POS datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf