Vicor Corporation V24A24E300BS3
V24A24E300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300BS3.pdf
Availability of V24A24E300BS3
QUANTITY
V24A24E300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300BS3
Internal Part NumberEIS-V24A24E300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300BS3
Related LinksV24A24, V24A24E300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300BS3 Details Description
Related parts for V24A24E300BS3
CONN HOUSING 36POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE SWITCH 4A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLACK FINISH RECT CAN MNTING datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W SMBG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK datasheet.pdf