Vicor Corporation V24A24E400BL
V24A24E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24E400BL.pdf
Availability of V24A24E400BL
QUANTITY
V24A24E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E400BL
Internal Part NumberEIS-V24A24E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E400BL
Related LinksV24A24, V24A24E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E400BL Details Description
Related parts for V24A24E400BL
PATCHCORD 3-COND 5.0FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS SMD GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3F datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/BOLT 18.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf