Vicor Corporation V24A24E500BG
V24A24E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24E500BG.pdf
Availability of V24A24E500BG
QUANTITY
V24A24E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E500BG
Internal Part NumberEIS-V24A24E500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E500BG
Related LinksV24A24, V24A24E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E500BG Details Description
Related parts for V24A24E500BG
DIODE ZENER 24V 500MW MSD datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLU/BLU BOOT 20' datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/PIN R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X26.2MM 115VAC datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/2 NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf