Vicor Corporation V24A24H400B3
V24A24H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24H400B3.pdf
Availability of V24A24H400B3
QUANTITY
V24A24H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H400B3
Internal Part NumberEIS-V24A24H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H400B3
Related LinksV24A24, V24A24H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H400B3 Details Description
Related parts for V24A24H400B3
CONN PLUG HOUSING 28POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 80A TO-220 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
TRANSFORMER PULSE 2:1:1 400VUS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf