Vicor Corporation V24A24H500BF3
V24A24H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H500BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24H500BF3.pdf
Availability of V24A24H500BF3
QUANTITY
V24A24H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H500BF3
Internal Part NumberEIS-V24A24H500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H500BF3
Related LinksV24A24, V24A24H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H500BF3 Details Description
Related parts for V24A24H500BF3
CONN JACK PHONE 1/4" 3POS OPEN datasheet.pdf
FUSE AUTO 250A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 15NS 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEATSHRINK 6.4MM ID 50MM L datasheet.pdf