Vicor Corporation V24A24M300B
V24A24M300B picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24M300B.pdf
Availability of V24A24M300B
QUANTITY
V24A24M300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M300B
Internal Part NumberEIS-V24A24M300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M300B
Related LinksV24A2, V24A24M300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M300B Details Description
Related parts for V24A24M300B
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
RES 820 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1E/76 AR UC datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X10.4X0.6" BLACK datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHITE datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
INDUCTOR 22.0A 6.80UH SMT datasheet.pdf