Vicor Corporation V24A24M300BG
V24A24M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24M300BG.pdf
Availability of V24A24M300BG
QUANTITY
V24A24M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M300BG
Internal Part NumberEIS-V24A24M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M300BG
Related LinksV24A24, V24A24M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M300BG Details Description
Related parts for V24A24M300BG
FIXED IND 220NH 360MA 290 MOHM datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 10PC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 70A datasheet.pdf