Vicor Corporation V24A24M300BG3
V24A24M300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24M300BG3.pdf
Availability of V24A24M300BG3
QUANTITY
V24A24M300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A24M300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M300BG3
Related LinksV24A24, V24A24M300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M300BG3 Details Description
Related parts for V24A24M300BG3
SOCKET TERM W/CLIP FOR HL2 RELAY datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DUAL GOLD datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 0-5VDC OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 150MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf