Vicor Corporation V24A24M400BF2
V24A24M400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A24M400BF2.pdf
Availability of V24A24M400BF2
QUANTITY
V24A24M400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M400BF2
Internal Part NumberEIS-V24A24M400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M400BF2
Related LinksV24A24, V24A24M400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M400BF2 Details Description
Related parts for V24A24M400BF2
CONN CAP FRONT 12POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf