Vicor Corporation V24A24M500BS3
V24A24M500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24M500BS3.pdf
Availability of V24A24M500BS3
QUANTITY
V24A24M500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M500BS3
Internal Part NumberEIS-V24A24M500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M500BS3
Related LinksV24A24, V24A24M500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M500BS3 Details Description
Related parts for V24A24M500BS3
RELAY SOFTSTOP 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 370PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 300V 70A TO-94 datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 3PORT 324-BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
440UF 40V 20X43 105C AXI datasheet.pdf