Vicor Corporation V24A24T300BG
V24A24T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24T300BG.pdf
Availability of V24A24T300BG
QUANTITY
V24A24T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T300BG
Internal Part NumberEIS-V24A24T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T300BG
Related LinksV24A24, V24A24T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T300BG Details Description
Related parts for V24A24T300BG
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
TRANSF 600 SPLIT PRI .75MA DC TE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
BP UNIVERSAL COVER LF datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 16POS datasheet.pdf