Vicor Corporation V24A24T400BF3
V24A24T400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24T400BF3.pdf
Availability of V24A24T400BF3
QUANTITY
V24A24T400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T400BF3
Internal Part NumberEIS-V24A24T400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T400BF3
Related LinksV24A24, V24A24T400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T400BF3 Details Description
Related parts for V24A24T400BF3
CONN HEADER 8POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf