Vicor Corporation V24A24T400BL
V24A24T400BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24T400BL.pdf
Availability of V24A24T400BL
QUANTITY
V24A24T400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T400BL
Internal Part NumberEIS-V24A24T400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T400BL
Related LinksV24A24, V24A24T400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T400BL Details Description
Related parts for V24A24T400BL
FIXED IND 150UH 100MA 6.1 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 47A TO-247 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 125VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.039" datasheet.pdf
POWER DBL LOCK PLATE 4P datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 3.2A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf