Vicor Corporation V24A24T500BG
V24A24T500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T500BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24T500BG.pdf
Availability of V24A24T500BG
QUANTITY
V24A24T500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T500BG
Internal Part NumberEIS-V24A24T500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T500BG
Related LinksV24A24, V24A24T500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T500BG Details Description
Related parts for V24A24T500BG
CONN FFC VERT 40POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW 3" ANT 9600BPS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
RES 374 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf