Vicor Corporation V24A28C500B2
V24A28C500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28C500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V24A28C500B2.pdf
Availability of V24A28C500B2
QUANTITY
V24A28C500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28C500B2
Internal Part NumberEIS-V24A28C500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28C500B2
Related LinksV24A28, V24A28C500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28C500B2 Details Description
Related parts for V24A28C500B2
REGULATOR 3.3V 2A HORZ HZ HT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 7POS PLAST datasheet.pdf