Vicor Corporation V24A28E300BG
V24A28E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A28E300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28E300BG.pdf
Availability of V24A28E300BG
QUANTITY
V24A28E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28E300BG
Internal Part NumberEIS-V24A28E300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28E300BG
Related LinksV24A28, V24A28E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28E300BG Details Description
Related parts for V24A28E300BG
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 3CH 20VQFN datasheet.pdf
IMP100,O,H,V6P10C,LG,REW39 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf