Vicor Corporation V24A28H300BF
V24A28H300BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28H300BF.pdf
Availability of V24A28H300BF
QUANTITY
V24A28H300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H300BF
Internal Part NumberEIS-V24A28H300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H300BF
Related LinksV24A28, V24A28H300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H300BF Details Description
Related parts for V24A28H300BF
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
HANDLE BLADE HOLDING 4MM 4.33" datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
1.25MM M HSG 2X13 POS LAT datasheet.pdf
BLZP 5.08/08/90LR SN OR BX datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN PLUG datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf