Vicor Corporation V24A28H400BG
V24A28H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V24A28H400BG.pdf
Availability of V24A28H400BG
QUANTITY
V24A28H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H400BG
Internal Part NumberEIS-V24A28H400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H400BG
Related LinksV24A28, V24A28H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H400BG Details Description
Related parts for V24A28H400BG
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 97.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf