Vicor Corporation V24A28M300BG
V24A28M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A28M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28M300BG.pdf
Availability of V24A28M300BG
QUANTITY
V24A28M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28M300BG
Internal Part NumberEIS-V24A28M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28M300BG
Related LinksV24A28, V24A28M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28M300BG Details Description
Related parts for V24A28M300BG
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC 2.25V LOW CURRENT MON SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
MEMORY UNIT EEPROM 8KW W datasheet.pdf
2.0 WTW PANEL MOUNT WAFER ASSY datasheet.pdf
RES 210 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf