Vicor Corporation V24A28M400BL3
V24A28M400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28M400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V24A28M400BL3.pdf
Availability of V24A28M400BL3
QUANTITY
V24A28M400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28M400BL3
Internal Part NumberEIS-V24A28M400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28M400BL3
Related LinksV24A28, V24A28M400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28M400BL3 Details Description
Related parts for V24A28M400BL3
CONN HOLDER 22POS RCPT PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG KIT 2POS FREE HANGING datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
2.54MM CGRID HDR SHRD /SLT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 980MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf