Vicor Corporation V24A28T300BG
V24A28T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A28T300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28T300BG.pdf
Availability of V24A28T300BG
QUANTITY
V24A28T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28T300BG
Internal Part NumberEIS-V24A28T300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28T300BG
Related LinksV24A28, V24A28T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28T300BG Details Description
Related parts for V24A28T300BG
IC LINEDRIVER/RCVR CML DIFF 8MLF datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 8000UH datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SO datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC INTERFACE ENHANCED SER 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 1M 12-24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC AMP OPTICAL POST MMIC PECL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf