Vicor Corporation V24A28T500BG2
V24A28T500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28T500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V24A28T500BG2.pdf
Availability of V24A28T500BG2
QUANTITY
V24A28T500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28T500BG2
Internal Part NumberEIS-V24A28T500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28T500BG2
Related LinksV24A28, V24A28T500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28T500BG2 Details Description
Related parts for V24A28T500BG2
IC 12BIT 200KHZ SMPL A/D 8VSSOP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MIPS32 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBG datasheet.pdf