Vicor Corporation V24A28T500BN
V24A28T500BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A28T500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V24A28T500BN.pdf
Availability of V24A28T500BN
QUANTITY
V24A28T500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28T500BN
Internal Part NumberEIS-V24A28T500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28T500BN
Related LinksV24A28, V24A28T500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28T500BN Details Description
Related parts for V24A28T500BN
CONN RECEPT 2POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf