Vicor Corporation V24A36C400BG3
V24A36C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36C400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36C400BG3.pdf
Availability of V24A36C400BG3
QUANTITY
V24A36C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36C400BG3
Internal Part NumberEIS-V24A36C400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36C400BG3
Related LinksV24A36, V24A36C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36C400BG3 Details Description
Related parts for V24A36C400BG3
FAN BLOWER CF 378X200MM 230VAC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf