Vicor Corporation V24A36E400BL3
V24A36E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36E400BL3.pdf
Availability of V24A36E400BL3
QUANTITY
V24A36E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36E400BL3
Internal Part NumberEIS-V24A36E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36E400BL3
Related LinksV24A36, V24A36E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36E400BL3 Details Description
Related parts for V24A36E400BL3
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ POWERFLEX7 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SLD NONSHORT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DSUB 50 M SOD G CAD datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf