Vicor Corporation V24A36E400BN
V24A36E400BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A36E400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36E400BN.pdf
Availability of V24A36E400BN
QUANTITY
V24A36E400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36E400BN
Internal Part NumberEIS-V24A36E400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36E400BN
Related LinksV24A36, V24A36E400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36E400BN Details Description
Related parts for V24A36E400BN
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC ANTIALIASING FILTER 16-SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 2X15V 120W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 15SAU 17CKT datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4224-F datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf
COM MODE CHOKE DATA LINE 370MA datasheet.pdf