Vicor Corporation V24A36H300BF3
V24A36H300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H300BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36H300BF3.pdf
Availability of V24A36H300BF3
QUANTITY
V24A36H300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H300BF3
Internal Part NumberEIS-V24A36H300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H300BF3
Related LinksV24A36, V24A36H300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H300BF3 Details Description
Related parts for V24A36H300BF3
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC MPU SCC 10MHZ 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT-223 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3, +/-12V 30W TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 16A 1200V TO-247AC datasheet.pdf