Vicor Corporation V24A36H300BF3
V24A36H300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36H300BF3.pdf
Availability of V24A36H300BF3
QUANTITY
V24A36H300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H300BF3
Internal Part NumberEIS-V24A36H300BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H300BF3
Related LinksV24A36, V24A36H300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H300BF3 Details Description
Related parts for V24A36H300BF3
DIODE MODULE 400V 60A ISOTOP datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP WRL datasheet.pdf
IC CLK CK505 COMPL W/REG 64TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X68.2 BE/GY datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ANT SECTOR 17.5DB VPOL NFEM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 370POS GOLD datasheet.pdf