Vicor Corporation V24A36H400BG
V24A36H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36H400BG.pdf
Availability of V24A36H400BG
QUANTITY
V24A36H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H400BG
Internal Part NumberEIS-V24A36H400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H400BG
Related LinksV24A36, V24A36H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H400BG Details Description
Related parts for V24A36H400BG
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
PANEL INTERNAL 2MM ZINC PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT CPI VERT HDR 14CKT TIN datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SHROUD UL98 200A FUSED 3P datasheet.pdf