Vicor Corporation V24A36M300BS2
V24A36M300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36M300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36M300BS2.pdf
Availability of V24A36M300BS2
QUANTITY
V24A36M300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36M300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A36M300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36M300BS2
Related LinksV24A36, V24A36M300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36M300BS2 Details Description
Related parts for V24A36M300BS2
MOSFET N-CH 150V 29A TO-220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LEGEND PLATE datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 21CK datasheet.pdf