Vicor Corporation V24A36M400BF3
V24A36M400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36M400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36M400BF3.pdf
Availability of V24A36M400BF3
QUANTITY
V24A36M400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36M400BF3
Internal Part NumberEIS-V24A36M400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36M400BF3
Related LinksV24A36, V24A36M400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36M400BF3 Details Description
Related parts for V24A36M400BF3
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 54FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DUAL CA 7V SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS X-KEY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ROLLER BEARING SLEEVES datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ASSY FLOOR-MOUNTING STANDS 68" datasheet.pdf