Vicor Corporation V24A36T300BG3
V24A36T300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36T300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36T300BG3.pdf
Availability of V24A36T300BG3
QUANTITY
V24A36T300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36T300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A36T300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36T300BG3
Related LinksV24A36, V24A36T300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36T300BG3 Details Description
Related parts for V24A36T300BG3
CONN HEADER RTANG 6POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BASIC SW COMPONENT PART datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf