Vicor Corporation V24A36T300BN3
V24A36T300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36T300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36T300BN3.pdf
Availability of V24A36T300BN3
QUANTITY
V24A36T300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36T300BN3
Internal Part NumberEIS-V24A36T300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36T300BN3
Related LinksV24A36, V24A36T300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36T300BN3 Details Description
Related parts for V24A36T300BN3
DSUB CABL-AMM09G/ AE10M / AMM09G datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 600KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf