Vicor Corporation V24A36T400BG
V24A36T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A36T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36T400BG.pdf
Availability of V24A36T400BG
QUANTITY
V24A36T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36T400BG
Internal Part NumberEIS-V24A36T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36T400BG
Related LinksV24A36, V24A36T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36T400BG Details Description
Related parts for V24A36T400BG
IC SENSOR REG/PWR SW 5.0V 6-TDFN datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.15A 5SON datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
F39-LJ3-SN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf