Vicor Corporation V24A36T400BS3
V24A36T400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36T400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36T400BS3.pdf
Availability of V24A36T400BS3
QUANTITY
V24A36T400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36T400BS3
Internal Part NumberEIS-V24A36T400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36T400BS3
Related LinksV24A36, V24A36T400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36T400BS3 Details Description
Related parts for V24A36T400BS3
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO204AL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf