Vicor Corporation V24A3V3C200BG2
V24A3V3C200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3C200BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3C200BG2.pdf
Availability of V24A3V3C200BG2
QUANTITY
V24A3V3C200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3C200BG2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3C200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3C200BG2
Related LinksV24A3V3, V24A3V3C200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3C200BG2 Details Description
Related parts for V24A3V3C200BG2
LEAD TEST PICO HOOK 12" BLACK datasheet.pdf
IC DAC 16BIT LC2MOS VOUT 28-DIP datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
BAG 8300 METAL OUT 3MIL 4X4 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1/8" BLK 500' datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf