Vicor Corporation V24A3V3C200BG2
V24A3V3C200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3C200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3C200BG2.pdf
Availability of V24A3V3C200BG2
QUANTITY
V24A3V3C200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3C200BG2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3C200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3C200BG2
Related LinksV24A3V3, V24A3V3C200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3C200BG2 Details Description
Related parts for V24A3V3C200BG2
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 1.6A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V JB 1206 datasheet.pdf
RES 1.03903K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf