Vicor Corporation V24A3V3C264BG2
V24A3V3C264BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3C264BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3C264BG2.pdf
Availability of V24A3V3C264BG2
QUANTITY
V24A3V3C264BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3C264BG2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3C264BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3C264BG2
Related LinksV24A3V3, V24A3V3C264BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3C264BG2 Details Description
Related parts for V24A3V3C264BG2
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 27W datasheet.pdf