Vicor Corporation V24A3V3E200BF
V24A3V3E200BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3E200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3E200BF.pdf
Availability of V24A3V3E200BF
QUANTITY
V24A3V3E200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3E200BF
Internal Part NumberEIS-V24A3V3E200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3E200BF
Related LinksV24A3V, V24A3V3E200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3E200BF Details Description
Related parts for V24A3V3E200BF
MODULE PWR ENTRY FRONT SNAP-IN datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST SHLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf