Vicor Corporation V24A3V3E264B2
V24A3V3E264B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3E264B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3E264B2.pdf
Availability of V24A3V3E264B2
QUANTITY
V24A3V3E264B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3E264B2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3E264B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3E264B2
Related LinksV24A3V, V24A3V3E264B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3E264B2 Details Description
Related parts for V24A3V3E264B2
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 400V 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.32V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ROUND CABLE TWO 40POS SCKT 2.5M datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 30A datasheet.pdf