Vicor Corporation V24A3V3E264BS
V24A3V3E264BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3E264BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3E264BS.pdf
Availability of V24A3V3E264BS
QUANTITY
V24A3V3E264BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3E264BS
Internal Part NumberEIS-V24A3V3E264BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3E264BS
Related LinksV24A3V, V24A3V3E264BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3E264BS Details Description
Related parts for V24A3V3E264BS
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULT 2.0GHZ CHIPSCALE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.325MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 820K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8.04A 7.44 MOHM datasheet.pdf